Lična karta Grada


Pozicija:  Centralni deo Srbije, na ušću Ibra u Moravu, u kotlini između pitomih Šumadijskih i surovijih Starovlaških i Kopaoničkih planinskih masiva. Kraljevo je izgrađeno na jednoj od najvažnijih saobraćajnih raskrsnica srednjeg dela Srbije. Nalazi se u srcu Šumadije, 180 km južno od Beograda a 185 km severno od Prištine, 400 km udaljeno od Jadranskog a 600 km od Egejskog mora. Od vrha Kopaonika deli ga 100 km, od Čačka 36 km, Kragujevca 50 km a od Kruševca 56 km, od Niša 147 km, od Prištine 186 km, od Novog Pazara 100 km. Tu se ukrštaju putevi i železničke pruge između Panonskog basena na severu, Jadranskog i Egejskog basena na jugu, srednjeg Pomoravlja na istoku i srednjeg Podrinja i Republike Srpske na zapadu. 
Nadmorska visina: prosečno 206 metara.
Klima: umereno kontinentalna, tako da se klimatski faktori menjaju u zavisnosti od godišnjeg doba. Ovakva klima a i geografski položaj uslovljava i insolaciju - u letnjem periodu prosečno 8,5 sunčanih sati dnevno, a godišnji prosek je 5,5. Srednja godišnja temperatura u samom gradu je 11°C, leti oko 22°C a zimi oko 0°C (najveća letnja, zabelezena 22. jula 1939, bila je 44,3°C, a najniža zimska, 13. februara 1935. godine -25,4°C). Jak vetar (košava) je odlika pozne jeseni, zime i ranog proleća a u ostalo doba godine duvaju blaži zapadni i severozapadni vetrovi.
Stanovništvo: Kraljevo, po Popisu iz 2002. Godine, ima 121.707 stanovnika. Struktura terena, veličina teritorije, broj i teritorijalni raspored stanovnika, prirodne karakteristike, ali i drugi faktori uticali su da se grad organizuje u 92 naseljena mesta.
Pozicija grada
Kraljevo se nalazi u središnjem delu Srbije i zauzima prostor oko donjeg toka reke Ibar i srednjeg dela toka reke Zapadne Morave, sa površinom od 1530 km2. Prirodna raskrsnica kopnenih i vodenih puteva centralne Srbije, teritorija Grada Kraljeva predstavlja kolevku srpske države i kulture. Najveći značaj dostigla je u srednjem veku, o čemu govore brojni istorijski spomenici, pre svega manastiri Žiča i Studenica i tvrđava Maglič.
Granice grada Kraljeva na severu su Čačak, Knić, Kragujevac i Rekovac, na istoku Trstenik, Vrnjačka Banja i Aleksandrovac, na jugu Raška i na zapadu Ivanjica i Lučani.Središnji deo  grada lociran je na temelju ibarske terase visoke 203 - 208 m, dok su ivični krajevi na različitim elementima reljefa. Grad Kraljevo je u zapadnomoravskoj oblasti koja pruža prirodne i privredne mogućnosti. Kotlinske ravni i najniži dolinski delovi pogodni su za ratarsku, livadno-stočarsku i povrtarsku proizvodnju. Neoreno pobrđe na stranama kosa i rečnih dolina pretežno se odlikuje šumskim bogatstvom i planinskim stočarstvom. Od posebnog značaja su rudna nalazišta, hidroenergetski potencijali i turističke znamenitosti.
Saobraćajni položaj grada Kraljeva veoma je povoljan. Pravcem zapad - istok preseca je prostrana, plodna dolina Zapadne Morave. Ovom dolinom vode važne železničke i drumske komunikacije. Od Kraljeva ka istoku vodi železnička pruga i drum u pravcu Kragujevca i dalje dolinom Velike Morave. Ovim dolinama vodi železnička pruga međunarodnog značaja Beograd - Niš - Skoplje, odnosno Niš - Sofija - Istanbul. U pravcu zapada prema Čačku i Užicu grad Kraljevo se vezuje za drumsku i železničku magistralu Beograd - Bar. U tom pravcu preko Priboja i Rudog vodi saobraćajna veza sa Bosnom i Hercegovinom na zapad. 

Коментари

Популарни постови са овог блога

Novi most u Kraljevu - Kraljevo Oglasi Blog

Mesta za odmor-Hoteli Kraljevo